5 grudnia 2024

Recenzja książki pt. „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić” autorstwa Dean Burnett

Większość poradników o tym, jak wychowywać dzieci i radzić sobie z nimi, skierowanych jest do rodziców i opiekunów. Neurobiolog, wykładowca i pisarz – Dean Burnett napisał zupełnie inny poradnik, na przekór pozostałym. Jego książka „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić” skierowana jest do nastolatków. Jednak powinni przeczytać ją także rodzice, którzy dzięki niej zrozumieją, jak funkcjonuje mózg nastolatka oraz jak przebiega proces dorastania.

Funkcjonowanie mózgu nastolatka i osoby dorosłej

Z książki dowiemy się jak funkcjonuje nie tylko mózg nastolatka, ale też osoby dorosłej. Autor wychodzi z założenia, że nie powinno się ignorować nastolatków, a okazywać szacunek ich sprawom. Mówienie „nie dramatyzuj, zachowuj się normalnie” jest negowaniem ich odczuwanych emocji i stanów. Emocjonalność, ryzykowne zachowania i impulsywność są wpisane w nastoletnie mózgi. Neurobiolog wyjaśnia, że w okresie nastoletnim szybciej rozwijają się rejony mózgu odpowiedzialne za ośrodki nagrody oraz emocje. Ośrodki „racjonalne” w mózgu wykształcają się dłużej, stąd przewaga emocji w funkcjonowaniu Twojego nastolatka. Burnett podkreśla, że „zbyt intensywne emocje w nastoletnim mózgu to nie jest wada systemu – tak ma być”.

Przystępny styl książki

Książka napisana jest jasnym i zrozumiałym językiem, pełnym humoru: „teraz trzymasz w ręku pierwszą książkę napisaną dla ciebie po to, byś mógł zrozumieć, co, u licha, dzieje się z twoimi rodzicami”. W sposób ciekawy poruszane są różne zagadnienia m.in. samooceny, uzależnień oraz depresji. Recenzję książki napisali również redaktorzy portalu facepalm.pl, i według nich to właśnie tematy dotyczące rozwoju osobistego są najcenniejszą wartością tej książki. Jak twierdzi Burnett, obecny świat jest światem ciągłych kłótni i sporów międzypokoleniowych. Staje po obu stronach sporu i pozwala zrozumieć, z czego wynikają kłótnie o zbyt długie spanie lub niewyniesiony kubek, poruszając także kwestie zdrowia psychicznego. Perspektywa, pozwalająca spojrzeć ze strony nastolatka i rodzica, wyjaśnia przyczynę wielu konfliktów.