28 marca 2024
ksiazki

Recenzja książki “Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce” Sylwia Góra

Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce- Sylwia Góra

Motyw bezdomność w literaturze, zwłaszcza w Polsce nieczęsto zagoszczą na książkowych stronach, z różnych powodów. Dla wielu Polaków osoba bezdomna kojarzy się ze starym, przygarbionym panem, który ciągnie za sobą wózek, w którym znajduje się jego cały dorobek życia, choć można byłoby powiedzieć, co z niego pozostało. Lecz bardzo często zapomina się o bezdomnych kobietach, tych nastoletnich, seniorkach, dojrzałych kobiet, a zwłaszcza kobiet z dziećmi.

Jest wiele programów społecznościowych, z którym mogą oni korzystać, lecz okazuję się, że także w nich znajduje się wiele luk i wymagań, które trzeba spełnić, aby uzyskać pomoc, ale nie każdy może je spełnić, i co się dzieje dalej z taką osobą- znów trafia na ulicę, w najlepszym przypadku do schroniska dla bezdomnych.

Ciekawą książkę możesz również przeczytać, korzystając ze słonecznych kąpieli na gdyńskiej plaży. Zobacz, jakie miejsca na wakacje są najlepsze na tak relaksujący wypoczynek, odwiedzając Gdynia Online.

Bezdomnymi kobietami i ich problemami postanowiła zająć się Sylwia Góra, która jest autorką książki “Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce”. Chce ona w ten sposób przybliżyć Polakom, jak ciężko mają kobiety bezdomne, i jak często są one ignorowane przez wiele instytucji, opiek społecznych, rodzin, a nawet zwykłych przechodniów.

Akcja reportażu zaczyna się na zwykłym dworcu PKP gdzie codziennie kilkadziesiąt, a może nawet i setki osób, mija brudne, głodne, i w łachmanach kobiety, dla których ten dworzec to jedyne schronienie, i gdzie mogą w jakimś stopniu poczuć się bezpiecznie, a przede wszystkim, mogą być razem, i w razie problemów, jakoś sobie pomóc. Przechodnie często ich ignorują i nie zastanawiają się, jakie mogą być ich przyczyny bezdomności, ale chce to zmienić Sylwia Góra, dając im możliwość opowiedzenia swoich historii.

“Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce” przedstawia, dlaczego wiele kobiet znajduję się na ulicy. Problemy w domu rodzinnym, przemoc od drugiego partnera, bezrobocie. Można dowiedzieć się także z tej książki jak działają programy społeczne przeznaczone dla kobiet i że nawet wśród bezdomnych i bezrobotnych panuję nierówność społeczna i płciowa. Sylwia Góra wszelkimi możliwymi sposobami udzieliła głosu kobietom, które już dawno zostały odsunięte na margines społeczny.