17 lipca 2024

Korzyści z czytania dzieciom bajek na dobranoc

Wielu rodziców chce, aby ich dzieci były miłośnikami książek, aby gdy dorosną, miały dobry poziom kulturalny. Ale żeby tak się stało, dzieci muszą mieć kontakt z książkami od małego, a także uczucie, że jest to chwila przyjemności, a nigdy obowiązek naruczany przez dorosłych.

1. Zachęcenie do zamiłowania do czytania

Najważniejsze w codziennym czytaniu bajki na dobranoc jest to, że wzmacnia się u dzieci pasję do czytania. Pasję, która będzie wypływała na nie w przyszłości, bo uświadomią sobie, że czytanie jest przyjemnością i przynosi ogromne korzyści. Dzieci nauczą się cieszyć historiami z Tobą, dzięki czemu, gdy dorosną, same nauczą się czerpać przyjemność z czytania.

2. Wzmacnianie więzi między rodzicami i dziećmi

Kiedy czytasz dziecku bajkę na dobranoc, wzmacniasz więź między rodzicami i dziećmi. Czytanie bajki na dobranoc może być najbardziej wyjątkowym czasem w ciągu dnia zarówno dla rodziców jak i dzieci. Stresujący dzień, wszystkie obowiązki, które trzeba wykonać każdego dnia… Jest wiele rzeczy, które na co dzień kradną czas rodzinom, dlatego cieszenie się tym rodzinnym czasem zawsze będzie punktem przemawiającym za wzmacnianiem więzi między rodzicami i dziećmi. Czy wiesz, czym charakteryzuje się bajka? Sprawdź w linku!

3. Dzieci śpią lepiej

Kolejną korzyścią z czytania bajek na dobranoc jest to, że dzieci lepiej śpią i szybciej zasypiają. Słuchanie głosu mamy lub taty w sposób łagodny i monotonny, poczucie bezpieczeństwa i komfortu bycia obok mamy lub taty przed zaśnięciem… Wszystko to zapewni dziecku duże poczucie bezpieczeństwa, które pomoże mu cieszyć się znacznie bardziej spokojnym snem. Dziecko będzie miało mniejszy niepokój, a to pomoże mu mieć zrównoważony dobrostan emocjonalny.

4.Czytanie bajek kultywuje umysł

Nie jest nowością, że czytanie wzmacnia umysł, ale czytanie dzieciom stwarza również wspaniałe zalążki do rozwijania wyobraźni, kreatywności i ciekawości u dzieci. Wszystkie te aspekty są niezbędne dla rozwoju dzieci i stanowią fundamentalną podstawę dla pomyślnego uczenia się w przyszłości.

5. Zwiększenie uwagi

Kiedy Twoje dziecko jest w łóżku i słucha, jak czytasz mu bajkę na dobranoc, Twój maluch poprawia swoją uwagę, a także doskonali nawyk czytania. Czytanie wymaga uwagi i jest pożytecznym i zdrowym nawykiem. Dzieci, które lubią czytać z rodzicami każdego wieczoru, będą miały lepszą podzielność uwagi, gdy będą starsze.