19 września 2024

Recenzja książki “Żywoty zwierząt” John Maxwell Coetzee

“Żywoty zwierząt” John Maxwell Coetzee to szokująca prawda na temat cierpienia zwierząt, które jest wyrządzane przez człowieka. Sam autor nie mogąc stać bezczynnie i patrzeć czego może się dopuścić istota żywa i myśląca, postanowił zdemaskować przemysł, i ludzi, którzy w nim siedzą, i bez cenzury, i żadnych zahamowań, przedstawić to, na co wcześniej nikt nie miał odwagi pokazać.

Co wiemy o książce?

John Maxwell Coetzee w swojej powieści napisanej w formie eseju, stworzył swoje alter ego, aby wyrazić swoje rozczarowanie na temat zbrodni o wielkich rozmiarach. Coetzee nie obiera w słowach, jasno i wyraźnie mówi, że takich czynów dopuszczała się tylko Trzecia Rzesza podczas wojny, a we współczesnym i cywilizowanym świecie, nie ma miejsca na to ból i krzywdę, które wyrządzają zwierzętom ludzie.

Portal poleca: Szukasz ciekawych książek do przeczytania? Koniecznie sprawdź recenzję książki „Projekt Riese” Remigiusza Mroza na portalu www.topksiazki.pl.

Elizabeth Costello jest główną bohaterką powieści, a tym samym alter ego samego pisarza. Elizabeth nie może już dłużej patrzeć na cierpienie bezbronnych zwierząt, które zadają jej koledzy z uniwersytetu, ale nawet jej bliska rodzina. Kobieta wykorzystuję więc okazję, aby na najbliższym wykładzie na Uniwersytecie Appleton, aby przedstawić swoją pozycję w tej sprawie.

Elizabeth nakręciła pozytywkę, która będzie początkiem wielu zdarzeń, nawet tych przykrych, lecz najważniejsze będzie to, że wywołała dyskusję na temat pełnionej zbrodni na wielką skalę, jaką jest krzywdzenie zwierząt.

John Maxwell Coetzee  “Żywoty zwierząt” to książka, która jest niezaprzeczalnym współczesnym klasykiem literackim, ponieważ wyróżnia się ona na tle innych współczesnych klasyków, tym, że autor zawarł w niej przemyślenia i dyskusję, które nie tylko wywołują oburzenie u czytelnika, ale także otworzą drzwi, do dyskusji na temat zmiany naszych przyzwyczajeń, a nawet sposób myślenia.

Warto dodać, że John Maxwell Coetzee jest autorem takich powieści i opowiadań jak Hańba, Czekając na barbarzyńców, Wiek żelaza, a także zdobywcą Nagrody Nobla w 2003 roku z dziedziny literatury, oraz otrzymał nagrody Nagrodę Bookera, Prix Femina i Nagrodę Jerozolimską.