14 czerwca 2024
ksiazka

„Biegnąca z wilkami” – Dzika kobieta przemierza świat w każdej z nas

Opowieści są najprostszym sposobem dotarcia do duszy, ponieważ posiadają moc uzdrawiającą. „Biegnąca z wilkami” to książka będąca światowym bestsellerem, zgłębiającym tajniki i zakamarki kobiecej psychiki. Jest pełna, jak sama autorka podkreśla, „archeologii psychiki”.

Clarissa Pinkola Estés poprzez mity, bajki i legendy z całego świata dociera do duszy Dzikiej Kobiety. Są one pełne ukrytych znaczeń, archetypów, symboli. ”Biegnąca z wilkami” to Dzika Kobieta przemierzająca świat w każdej z nas. Instynktowna natura i wewnętrzny głos są zagrożone przez współczesną cywilizację, i role jakie społeczeństwo narzuca kobietom. Dzika Kobieta jest jak wilczyca; instynktowna, odważna, troskliwa, pomysłowa. Żyje w zgodzie z naturą i jej cyklem. Pomimo ról, jakim musi sprostać, nie zatraciła łączności z wewnętrznym głosem, twórczymi pokładami energii. Jest przepełniona pradawną mądrością, nie jest grzeczna, ani naiwna. Powinnyśmy umieć wsłuchać się w siebie jak La Que Sabe- ta, która wie.

Ratunkiem dla ocalenia kobiecej duszy jest umiejętność rozumienia swoich pragnień, pobudzenie zmysłów i wyobraźni. „Biegnąca z wilkami” robi wszystko, by jej dusza nie straciła blasku, nie wypaliła się. Clarissa Pinkola Estés jest czynnym psychoanalitykiem. Twierdzi, że wiele problemów kobiet wynika z zagłuszania swoich potrzeb i utraty kontaktu z intuicją. Chociaż jest to książka o kobietach, traktuje także o relacjach damsko- męskich.

Różne zagadnienia z kultury i nauki można też znaleźć na Zabrze Info.

Mężczyźni również się w niej pojawiają, np. w opowiadaniu „Kiedy serce, to samotny myśliwy”. Cykl natury, który obejmuje cykl życia i śmierci, przeplata się tu nieustannie. By coś narodziło się od nowa, musi umrzeć. Namiętność nigdy nie jest stała. Zrozumienie tej odwiecznej zasady staje się prawdziwym błogosławieństwem. Książka jest swoistą podróżą w głąb siebie, z której wrócimy odmienione.