14 czerwca 2024

Co nam daje czytanie książek?

Wiadomo nie od dziś, że czytanie książek nas wzbogaca. Pod jakim względem – można by zapytać? Skoro książki wcale tanie nie są? Oczywiście, nie chodzi o materialny wymiar. Książki są pożyteczne. Zastanówmy się zatem, dlaczego tak się dzieje.

Od najmłodszych lat jesteśmy zachęcani do czytania. Czytaj jak najwięcej, będziesz mądrzejszy – mówili. Jest w tym sporo racji. Książki rozwijają naszą wyobraźnię, ale również inteligencję. Dzięki nim wzbogacamy naszą wiedzę o świecie i nie tylko. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju literatury. Jednak zdania ekspertów są raczej takie same – czytajmy cokolwiek.

Nie każda książka – rzecz jasna – sprawi, że będziemy mądrzejsi. Czytanie samo w sobie jednak rozwija nasz mózg. Sprawia, że się skupiamy, koncentrujemy. Wyłapujemy myśli, uczymy się myśleć dedukcyjnie i znacznie szerzej. Tak, książki rozszerzają nasze horyzonty. Poza tym, oczywiście, wiele możemy się z nich dowiedzieć.

Czytając, znacznie wzbogacamy nasze zasoby słownictwa. Często poznajemy nowe słowa, synonimy, definicje. Zwyczajnie łatwiej potem jest nam rozmawiać. Raz, że merytorycznie możemy zabrać częściej głos na różne tematy, a dwa, że po prostu mamy lepszą płynność mówienia. Tak, książki na to wpływają.

Do książek trzeba dojrzeć – tak uważam. Nie ma wieku, kiedy najlepiej to zacząć robić. Z pewnością nie da się też czytać na siłę. Równie dobrze możesz całe życie nie czytać. Możesz czytać od dziecka, a potem Ci przejdzie. Możesz zacząć później, powiedzmy po 20-tce, 30-tce i tak się wciągnąć, że będziesz „łykać” jedną książkę za drugą.
Nie ma dobrego momentu, ale nigdy nie jest za późno na poszerzanie horyzontów. Na pasję, jaką jest czytanie.

Zapewniam Cię, to może być piękna przygoda. Mnie książki inspirują, motywują. Sprawiają, że mam więcej motywacji do tego, by samemu pisać, choćby własne artykuły na blogu. Szukasz motywacji w dennych poradnikach internetowych? A może po prostu zacznij czytać.

Książki, z nimi się nie nudzisz.

Czy książki są drogie? To zależy. Często można znaleźć ciekawe promocje na naprawdę fajne pozycje. Jest wiele wyprzedaży. Są też przecież biblioteki, gdzie na pewno odnajdziesz wiele literatury dla siebie. Bardzo lubię zapach książek w starej bibliotece i skrzypiący parkiet pod nogami. Często wypożyczam losowo – coś, co wydaje mi się ciekawe. W tym wypadku – nawet okładka ma znaczenie.

Spróbuj – a nuż wciągniesz się w piękną krainę literatury?