17 lipca 2024

Jak zarabiać na czytaniu książek?

Czytanie książek, tak jak każde inne hobby może stać się dla nas źródłem utrzymania. Nie jest to jednak prosta droga i zwłaszcza początek będzie dla nas bardzo ciężki. Jednak są sposoby, dzięki którym możemy dorabiać na czytaniu książek albo wręcz zacząć się z tego utrzymywać. Oczywiście nie chodzi tu o samą czynność, ale o to co możemy w związku z tym zaoferować, na przykład potencjalnym reklamodawcom.

Zacznij prowadzić literackie social media

Najprostszym sposobem, żeby zarabiać na swojej pasji, to pokazanie jej światło za pomocą na przykład profilu na social media. Jeśli skupimy się na rozwijaniu go na tyle mocno, że faktycznie zbierzemy wokół siebie aktywną grupę obserwatorów, będziemy mogli przekształcić go w źródło zarobku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że literackim profilom najczęściej oferuje się współpracę na zasadzie barteru, czyli twórcy daje się książkę w zamian za recenzję, bardzo często w domyśle za pozytywną recenzję. Dlatego, aby móc przekazywać w pełni swoją opinię i jednocześnie na tym zarabiać, musimy bardzo mocno odciąć się od typowego toksycznego rynku recenzenckiego.

Zacznij sprzedawać swoje recenzje

Wiele osób, które czytają książki, chce spróbować swoich sił w profesjonalnym ich recenzowaniu. Są strony i osoby, które bardzo chętnie kupię tego typu tekst. Jednak żeby realnie na tym zarabiać, musimy mieć już w pewien sposób wyrobioną twarz, to znaczy nie być zupełnie nową osobą, która mówi coś na temat jakieś książki. Dlatego tutaj równie przydatny okaże się profil społecznościowy, jednak może to być dużo bardziej skomplikowane, niż próba przekształcenia go w dochodowy biznes. Jednak pisanie recenzji na zlecenie to bardziej czysty proces, niż pisanie pochlebnych recenzji tylko za fakt dostanie od wydawcy książki.

5 najlepszych książek o inwestowaniu i finansach

Sprzedawaj książki, które już przeczytałaś

Sprzedaż książek to najprostszy sposób, żeby chociaż odrobinę wydanych na nie pieniędzy odzyskać, zwłaszcza jeśli książka nam się nie podobała. Wiele osób wciąż kupuje tylko i wyłącznie książki w formie papierowej, przez to nie dość, że zajmują miejsce, to jeszcze kosztują małą fortunę. Jeśli po przeczytaniu książki zdecydujemy ją się sprzedać i nam się to uda przynajmniej część kosztów, które za nią ponieśliśmy, nam się zwróci. Możemy też udać się do skupu książek, gdzie dostaniemy znacznie mniej pieniędzy, ale przynajmniej gwarantowana będzie ich wypłata. Tak zdobyte środki możemy spokojnie przeznaczyć na zakup większej ilości ukochanych pozycji.