17 lipca 2024

Czy książki o tematyce fantastycznej rozwijają kreatywność ?

Od lat już wiadomo, że książki pozwalają rozwijać się ludziom, nawet w dzisiejszych czasach w dobie Internetu i powszechnej dostępności w nim informacji, książki są nie zastąpione. Lecz czy wszystkie pomagają, są przecież te, specjalistyczne przeznaczone dla ludzi zajmujących się konkretnymi zawodami, jak i te dostarczające ogólnej wiedzy, podróżnicze, autobiografie czy poradniki, i wiele innych. Nawet powieści takie jak kryminały i thrillery, niosą jakąś wiedzę, choćby psychologiczną, ukrytą np. w postępowaniu bohatera. Ale co z książkami, które są fantastyczną opowieścią, czy rozwijają jak inne książki i czy wpływają pozytywnie na naszą kreatywność? Książki fantastyczne ubogacają nas i rozwijają naszą kreatywność, a wynika to stąd:
Po pierwsze jest przeprowadzone zostało przeprowadzonych wiele badań, które mówią że czytanie jakiejkolwiek książki wpływa na nas rozwój dobrze (np. rozwija koncentrację ) i rozbudza naszą wyobraźnię, a tym samym wpływa na naszą kreatywność. Lecz ktoś by mógł powiedzieć, że wyobrażanie sobie niestworzonych rzeczy nie rozwija pożądanej kreatywność, tej związanej np. z tworzeniem wynalazków. Nie koniecznie, ponieważ jeżeli byśmy się przenieśli do czasów gdy nie było samolotów, to wyobrażenia niektórych ludzi o maszynach latających, były przez resztę populacji uznawane za fantazję.
Po drugie takie książki sprawiają, że człowiek traci wewnętrzne ograniczenia co do wyobraźni, nie myśli schematycznie np. szuka nowych sposobów rozwiązywania problemu z brakiem swojej koncentracji, niż cały czas stosować metody, które nie działają.
Tak więc książki o tematyce fantastycznej bardzo dobrze wpływają na kreatywność człowiek.

Czy można na raz czytać więcej książek?